Co to jest achalazja?

Engerix b Revolade cena

Achalazja jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przełyku. Spowodowana jest głównie przez zaburzenie jego motoryki. W wyniku tego pokarm nie przedostaje się w sposób prawidłowy do żołądka. Największe nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim dolnego zwieracza przełyku. Achalazja najczęściej objawia się u osób w średnim oraz starszym wieku. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Chorzy najczęściej skarżą się na trudności z połykaniem. Początkowo wyłącznie produktów stałych, jednak w miarę rozwoju choroby, także i płynnych. Niekiedy charakterystycznym objawem jest zgaga, kaszel oraz odczucie bólu w klatce piersiowej. Często w wyniku nieprawidłowości połykania, dochodzi do znaczącej utraty masy ciała. Długotrwałe przebywanie pokarmu w przełyku, może spowodować powstanie stanu zapalnego błony śluzowej.

Achalazję rozpoznaje się na podstawie badania radiologicznego. Czasem zalecane jest również badanie endoskopowe. Leczenie polega przede wszystkim na unikaniu spożywania produktów, które nasilają objawy. Chorzy powinni dokładnie przeżuć dany kęs. Stosowane są także leki, które obniżają ciśnienie dolnego zwieracza przełyku. Jeżeli okazuje się to nieskuteczne, zalecany jest zabieg poszerzenia przełyku.

Choligrip NA NOC duac ulotka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *