Kamica żółciowa

Diclofenac 50 ulotka requip 5mg

W kamicy żółciowej dochodzi do nagromadzenia się złogów w pęcherzyku żółciowym. Złogi składają się głównie z substancji obecnych w żółci. Zazwyczaj w kamieniach stwierdza się występowanie cholesterolu, barwników żółciowych czy poszczególnych białek.

Kamica żółciowa pojawia się najczęściej u osób starszych, głównie kobiet. Niektóre choroby mogą przyczynić się do jej rozwoju, jest to m.in. cukrzyca, mukowiscydoza, otyłość. Większe ryzyko zachorowania dotyczy także osób predysponowanych genetycznie. Chorobę powodują również niektóre leki.

Początkowo zalegające złogi mogą nie dawać żadnych objawów. Z czasem chorzy zaczynają skarżyć się na bardzo silny, napadowy ból brzucha, który promieniuje nawet w okolice barkowe. Najczęściej taka dolegliwość występuje po spożyciu tłustego posiłku. W trakcie napadu mogą pojawić się również nudności oraz wymioty. Nieleczona kamica żółciowa może powodować różne powikłania. Zazwyczaj jest to zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Jeżeli kamica żółciowa nie powoduje żadnych powikłań, chorzy mogą stosować dostępne leki przeciwbólowe oraz rozkurczowymi. W przypadku poważniejszych dolegliwości, jedynym wskazaniem jest zabieg chirurgiczny. Wówczas usunięty zostaje pęcherzyk żółciowy wraz ze złogami.

alli ulotka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *