Przewlekłe zapalenie trzustki

Donepex 5mg opinie requip modutab 8mg opinie

W przewlekłym zapaleniu trzustki dochodzi do zmian patomorfologicznych, które zaburzają prawidłowe funkcje tego organu. Zazwyczaj choroba rozwija się u osób, które w nadmiarze spożywają alkohol. Uważa się, że czynnikiem ryzyka jest także palenie papierosów. W rozwoju choroby znaczenie ma także dieta, głównie o wysokiej zawartości białka i tłuszczu.

Podstawowym objawem choroby jest bardzo silny ból. Ponadto zaburzone zostają czynności zewnątrzwydzielnicze oraz wewnątrzwydzielnicze trzustki, czego konsekwencją są częste biegunki oraz obawa przed jedzeniem.

Rozpoznanie schorzenia w początkowym stadium jest dość trudne. Odbywa się ono głównie na podstawie wywiadu lekarskiego, jak również badań laboratoryjnych. W miarę rozwoju choroby, diagnostyka jest łatwiejsza.

Leczenie polega głównie na unikaniu alkoholu oraz palenia papierosów. U chorych stosowane są również modyfikacje żywieniowe. Podstawą jest dieta uboga w tłuszcz. Posiłki powinny być mniejsze, ale spożywane częściej regularnie. Ponadto leczenie jest głównie objawowe. Stosowane są przede wszystkim środki przeciwbólowe.

Cetebe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *