Przewlekłe zapalenie trzustki

Donepex 5mg opinie requip modutab 8mg opinie

W przewlekłym zapaleniu trzustki dochodzi do zmian patomorfologicznych, które zaburzają prawidłowe funkcje tego organu. Zazwyczaj choroba rozwija się u osób, które w nadmiarze spożywają alkohol. Uważa się, że czynnikiem ryzyka jest także palenie papierosów. W rozwoju choroby znaczenie ma także dieta, głównie o wysokiej zawartości białka i tłuszczu.

Podstawowym objawem choroby jest bardzo silny ból. Ponadto zaburzone zostają czynności zewnątrzwydzielnicze oraz wewnątrzwydzielnicze trzustki, czego konsekwencją są częste biegunki oraz obawa przed jedzeniem.

Rozpoznanie schorzenia w początkowym stadium jest dość trudne. Odbywa się ono głównie na podstawie wywiadu lekarskiego, jak również badań laboratoryjnych. W miarę rozwoju choroby, diagnostyka jest łatwiejsza.

Leczenie polega głównie na unikaniu alkoholu oraz palenia papierosów. U chorych stosowane są również modyfikacje żywieniowe. Podstawą jest dieta uboga w tłuszcz. Posiłki powinny być mniejsze, ale spożywane częściej regularnie. Ponadto leczenie jest głównie objawowe. Stosowane są przede wszystkim środki przeciwbólowe.

Cetebe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *