Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Duac żel requip modutab

Wrzody żołądka i dwunastnicy często są bezobjawowe. Czynnikiem etiologicznym, który najczęściej odpowiada za wywołanie choroby jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Bakteria ta jest odporna na kwaśne środowisko, jakie panuje w żołądku. Wydziela ona toksyny, które powodują uszkodzenie błony śluzowej żołądka. Powoduje to powstanie stanu zapalnego. Bakterią można się zarazić drogą pokarmową.

Wrzody często diagnozowane są wśród osób, które zażywają niesteroidowe leki przeciwzapalne. Większe ryzyko zachorowania dotyczy też osób, które palą papierosy oraz posiadają predyspozycje genetyczne. Jeżeli w danej rodzinie zdiagnozowano przypadek choroby wrzodowej, ryzyko zachorowania u pozostałych krewnych, wzrasta kilkukrotnie.

W rozpoznaniu choroby najważniejszą rolę pełni badanie endoskopowe. Dzięki niemu można stwierdzić obecność bakterii H. pylori. Niekiedy wykonuje się także badanie USG. Leczenie uzależnione jest od źródła zakażenia. W przypadku infekcji bakteryjnej, stosowane są antybiotyki, a także leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego. Objawy choroby mogą być złagodzone za pomocą leków, które zobojętniają działanie kwasu żołądkowego.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy może spowodować liczne powikłania. Niekiedy są do krwawienia, które przyczyniają się nawet do niedokrwistości. W przypadku powikłań zalecane jest leczenie chirurgiczne.

Choligrip HOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *