Zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego należy do chorób przewlekłych o charakterze nawrotowym. Dotychczas ustalono kilka czynników, które mogą mieć wpływ na rozwój tej choroby. Wykazano, że nadmierne namnożenie flory bakteryjnej sprzyja wystąpieniu zespołu jelita drażliwego. Nie bez znaczenia jest także dieta. Wykazano, że osoby, które spożywają mało błonnika, mają największe szanse na pojawienie się choroby. Większe ryzyko dotyczy także tych osób, które przebyły różnego rodzaju infekcje jelitowe. W zespole jelita drażliwego obserwuje się również zaburzenia funkcji motorycznej.
Objawy choroby są różne. U wielu chorych stwierdzane są zaparcia lub biegunki. Ponadto obserwowane są bóle brzucha o charakterze napadowym. Chorzy skarżą się również na nudności, zgagę czy obecność śluzowatej wydzieliny w kale. Choroba pojawia się najczęściej u osób młodych i w średnim wieku.
Obecnie nie ma leku, który umożliwiłby całkowite wyleczenie. Stosowane są preparaty, które łagodzą objawy. Nie jest także zalecana duża modyfikacja jadłospisu, chociaż chorzy powinni ograniczać spożywanie niektórych produktów. Zaliczają się do nich m.in. pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu, rośliny strączkowe, które powodują wzdęcia czy kawa. Podstawowymi lekami, stosowanymi przez osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego są preparaty przeciwbiegunkowe, rozkurczowe oraz przeciw zaparciom.